۵۰ کیلو آلبالو …، آخره بازاره …!

نقدی بر لغو پروانه نمایش فیلم سینمایی «۵۰ کیلو آلبالو» ...

توسط

انتشار

۲۸ فروردین ۱۴۰۰

نقد فیلم سینمایی ۵۰ کیلو آلبالو

سپهر نصیحت‌گر/ وزیر ارشاد می‌گوید: صدور پروانه نمایش از دستمان در رفته بود، (نمی‌دانم لابد دستشان خیس بوده)؛ مانی حقیقی می‌گوید: فیلم نه یک بار بلکه در دو نوبت توسط شورای پروانه نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد بازبینی شده و پس از اعمال ١٧ مورد اصلاحیه مجوز اکران گرفته است (ماشالاا مستندات)؛ برخی از رسانه‌های کشور هم که همین‌طور هی و هی فقط می‌گویند (والا اینقدر می‌گویند که کلا مهم نیست چه می‌گویند)؛

در این بین نوش‌آبادی – سخنگوی وقت وزارت ارشاد – گفته که فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» پس از اصلاحیه قرار است برای نمایش خانگی منتشر شود (یک کلمه از مادر عروس)! حتما شما هم یک چیزی می‌گویید! (اشکالی ندارد، ما هم می‌گوییم) ولی چه سود؛

اصلا قابل درک نیست که یک فیلم پس از دریافت این همه پروانه و شب‌پره و کلاغ و غیره و بعد از ۱۵ میلیارد تومان فروش توقیف شود، این بدان معناست که ۱۵ میلیارد از دست‌شان دررفته باشد، اما جای نگرانی نیست و به قول معروف جلوی زیان را هر وقت که بگیری سود است.

آن هم چه سودِ دررفته‌ی خوبی، به طور میانگین اگر قیمت هر بلیط برای این فیلم ۱۰۰ هزار تومان باشد که کم‌تر است به عبارتی بیش ۱۵۰ هزار نفر به تماشای فیلم مذکورِ دررفته نشسته‌اند، پرتغال فروش داستان آلبالویی این‌جاست، که نفری چند آلبالو از این فیلم دررفته گیرشان آمده؟

همه می‌دانیم ۱۵۰ هزار نفر و شاید بیشتر، تعدادی نیست که فقط با دررفتن و نرفتن آن را توجیه کرد، به اعتقاد نگارنده توقیف فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» مهر بی‌اعتباری بود بر کارنامه‌ی وزارت ارشاد و البته شورای پروانه‌ای نمایش‌اش.

 

[باشد که داننده آلزایمر بگیرد]

نشر این نوشته در
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp